Paminklinis akmuo „Normandija–Nemunas“

Alytaus ir Prancūzijos draugystė prasidėjo Antrojo pasaulinio karo metu, 1944 m. liepos mėnesio pabaigoje,  kuomet legendinė lakūnų eskadrilė „Normandija–Nemunas“ buvo apsistojusi vietiniame aerodrome ir iš jo kilo į karines užduotis. Būtent Alytuje „Normandijos“ eskadrilę pasiekė žinia, kad už karinius nuopelnus jiems bus suteiktas  ir „Nemuno“ vardas. Karo metu miestas buvo sugriautas, tačiau savo prisiminimuose lakūnas Fraçois de Geoffre Alytų apibūdino, kaip „puikių vilų supamą miestą“. „Normandijos–Nemuno“ eskadrilės lakūnai netrukus susibičiuliavo su vietiniais gyventojais. Vienas iš jų – P. Šimanskas, siuvėjas, kuris elegantiškiems prancūzams siuvo karines uniformas. Alytaus A. Ramanausko-Vanago gimnazijos muziejuje saugomas siuvėjo ranka rašytas lietuvių – prancūzų kalbos žodynėlis. Lakūnui Roger Sauvage pažintis su vietine mergina Apolonija buvo lemtinga – jaunuoliai pamilo vienas kitą. Tačiau karas negailestingai išskyrė įsimylėjėlius. 1944 m. rugsėjo mėnesio viduryje „Normandijos–Nemuno“ pulkas buvo perkeltas į Antanavą. Vienintelis alytiškis siuvėjas P. Šimanskas, įkėlęs į lėktuvą savo siuvamąją mašiną, išskrido į naują pulko dislokavimo vietą. Roger Sauvage vis klausdavo ir klausdavo siuvėjo ar šis nepasiilgęs namų. Gavęs teigiamą atsakymą, bėgdavo pas pulko vadą su prašymu parskraidinti siuvėją į Alytų. Tai buvo vienintelė galimybė prancūzų lakūnui dar kartą apkabinti savo mylimąją, likusią Alytuje. Naujos karinės užduotys pulką tolino nuo Lietuvos. Ir tik prabėgus daugeliui metų Roger Sauvage sužinojo, kad Alytuje jam gimė dukra. Lietuva tuo metu buvo okupuota Sovietų Sąjungos ir jų susitikimas buvo neįmanomas. Šiandien Roger Sauvage dukra gyvena Alytuje. 
1981 m. Alytuje prie aerodromo, kuriame bazavosi legendinė eskadrilė buvo atidengtas paminklinis akmuo.  2004 m. surengta didelė aviacijos šventė – minėjimas pulko „Normandija–Nemunas” kovų Alytaus padangėje 60-mečiui pažymėti. Jos metu buvo atidengta medinė stela Roger Sauvage atminti. Stelos autorius – lakūno anūkas Erikas Motiejuitis. 2014 m. viena iš Alytaus gatvių buvo pavadinta Normandijos–Nemuno vardu.
Prancūzijos mieste Velizy – Villacoublay 2017 m. gatvė pavadinta Alee Alytus. Lentelėje prie gatvės rašoma: „Alytus – Lietuvos miestas, Velizy – Villacoublay draugas“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *