Paminklas Vytautui Didžiajam Raižiuose

Aut. Jonas Jagėla.
Siekiant įamžinti bendrą lietuvių ir totorių istoriją, 2010 m. birželio 26 d. vienoje seniausių Lietuvos totorių gyvenviečių Raižiuose (Alytaus r.) iškilmingai atidengtas paminklas kunigaikščiui Vytautui Didžiajam.
Paminklo atidengimo ceremonijoje dalyvavo daugybė vietos gyventojų bei svečių iš Lietuvos ir užsienio. Paminklą pašventino Kaišiadorių vyskupas Juozapas Matulaitis, Lietuvos musulmonų muftijus Romas Jakubauskas arabų kalba sukalbėjo maldą. Jis pažymėjo, kad Vytautui Didžiajam skirtas paminklas yra Lietuvos žmonių ir totorių vienybės simbolis, tolerancijos, draugystės, supratingumo ženklas.
2009 m. rugsėjo 4 d. į būsimojo paminklo pamatus buvo įleista kapsulė su laišku ateinančioms kartoms, kurioje surašyta informacija apie Žalgirio mūšio svarbą, kunigaikštį Vytautą Didįjį bei totorių atsikėlimo į LDK bei jų gyvenimo Lietuvoje istorija.
Paminklas stovi greta pagrindinio kelio Norgeliškės – Butrimonys, ties Raižių gyvenviete. Paminklas pagamintas iš granito ir yra 5, 20 m aukščio. Jo viršutinėje dalyje yra įkomponuoti Gedimino stulpai ir totorių simbolis – Tarak Tamga, vidurinėje dalyje Vytauto Didžiojo valdymo (1392-1430), totorių atsikėlimo į LDK (1397) ir Žalgirio mūšio (1410) metai, apatinėje dalyje užrašas – „Vytautas Didysis – Lietuvos valdovas“.
Tą pačią dieną buvo atidengti ir du saulės laikrodžiai. Vienas jų rodo vietos laiką, kitas – Žalgirio mūšio lauko laiką. Tai vieninteliai tokie laikrodžiai Lietuvoje.
Saulės laikrodžius sukūrė ir padovanojo Jonas Navikas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *