Moderniuose automobiliuose veikia begalė elektroninių prietaisų – pradedant salono apšvietimu, baigiant elektriniais degalų purkštukais. Nors senesnių automobilių varikliai galėjo veikti visiškai be elektros, modernioms, elektra valdomoms kuro, oro įsiurbimo ir kitoms sistemoms, ji yra būtina. Taigi, sugedus generatoriui lieka tik laiko klausimas, kada akumuliatoriuje sukaupta energija išseks ir automobilis užges.
Generatoriai genda, ir gana dažnai. Tai nėra toks gedimas, kurio šalinimą galėtumėte atidėlioti, todėl vos pastebėjus pirmuosius netinkamai veikiančio arba visai neveikiančio generatoriaus požymius reikėtų iškart vykti į artimiausią autoservisą. Štai keletas pagrindinių simptomų, pranešančių apie tai, kad generatorius genda arba jau sugedo.
Neryškiai šviečiantys žibintai
Vienas lengviausiai pastebimų požymių yra neryškiai veikiantys žibintai, kurie gali pranešti apie pasenusias lemputes arba elektros tiekimo problemas. Kadangi žibintai šviečia akumuliatoriaus ir generatoriaus pagalba – jiems sugedus sutrinka ir žibintų veikimas. Pirmiausiai žibintai pritemsta, o kuo silpnesnė įkrova, tuo jie šviečia blankiau. Taip pat generatoriaus problemas su žibintais gali įrodyti ir greičio pedalo paspaudimas. Jeigu paspaudus akceleratorių šviesos paryškėja – tai patvirtina, kad problema gali būti generatoriuje.
Neįprastas garsas
Generatorių suka diržas, todėl jame yra guolis. Jeigu guolis susidėvėjęs, jis pradeda skleisti nemalonų, dažnai čaižų, garsą. Remontuojant galima keisti tik guolį, tačiau, dažnai paprasčiau ir pigiau yra pakeisti visą generatorių. Tiesa, dažniausiai tokius garsus geriausiai girdi ir supranta auto specialistai, kurie puikiai išmano kiekvieną automobilio detalę ir jos veikimą, todėl visada pravartu pasitarti su specialistais prieš priimant bet kokius sprendimus.
Prietaisų skydelio informacija
Na, apie gedimus gali pranešti ir pati transporto priemonė. Ji su jumis „bendrauja“ per prietaisų skydelį. Užsidegus tam tikrai lemputei, problemas diagnozuoti yra gerokai paprasčiau. Dažniausiai apie generatoriaus gedimus signalizuoja variklio simbolio elementas. Taip pat gali užsidegti ir akumuliatoriaus lemputė arba ALT (alternator) raidės, kurios taip pat reiškia, kad gedimas gali būti generatoriuje. Bet kokiu atveju, rekomenduojame atlikti kompiuterinę diagnostiką, kuri padės nustatyti tikslų gedimą.
Variklis gęsta, trūksta galios
Vienas iš nemaloniausių simptomų yra užgesęs variklis. Kaip jau minėjome, moderniuose automobiliuose dažnai naudojami elektriniai kuro siurbliai ir purkštukai, todėl, esant elektros tiekimo problemoms, variklis gali tiesiog užgesti. Tiesa, variklis gali užgesti ir dėl begalės kitų problemų, todėl elektrikas turėtų patikrinti akumuliatoriaus įkrovą bei generatoriaus veikimą prieš perkant naują generatorių.
Elektros gedimai
Galiausiai, apie generatoriaus problemas labai dažnai informuoja ir streikuojanti elektros sistema. Dažniausiai elektros gedimai iššaukia tokius sutrikimus, kaip kad lėčiau reguliuojami elektriniai veidrodėliai, sėdynės, streikuojanti multimedija, netgi netinkamai veikianti automatinė pavarų dėžė.
Diagnozavus neveikiantį ar netinkamai veikiantį generatorių specialistas turėtų nuspręsti, ar verta tvarkyti tą patį generatorių, ar geriau jį keisti nauju. Generatoriaus viduje gali būti susidėvėję angliukai, kontaktai, perdegusios jungtys ir vijos, todėl pasitaiko atvejų, kad optimaliausias ir pigiausias sprendimas – naujas generatorius.